تاورکرین

 تاور کرین چیست ؟
تاور کرین نوعی جرثقیل برج سازی است که اجسام سنگین را جا به جا می کند. اغلب تاور کرین جسم سنگین را تا ارتفاعی معینی بالا برده و سپس اقدام به جا به جایی آن در شعاع های گوناگون می کند. با توجه به قدرت مانور بالای تاور کرین در زمینه ی باربرداری در صنایع مختلف از این وسیله استفاده می شود .
کاربردهای تاور کرین
 
 برج سازی
 سد سازی
 سیلو سازی
 پل سازی
 ساختمان سازی
 حمل کالا در بنادر
 به منظور جا به جایی و بلند کردن قطعات سنگین و بزرگ مثل ژنراتورها و قطعات بتنی و فلزی در صنایع مختلف از تاور کرین ایتفاده می شود.
 
انواع تاور کرین :
 
تاور کرین ها به سه دسته ثابت ، متحرک و بالا رونده تقسیم می شوند.
 
تاور کرین متحرک خود در سه نوع  موجود است:
 
- تاور کرین ریلی
 
- تاور کرین جاده ای
 
- تاور کرین شناور
 
در ساخت این تاور کرین از قطعات ساده ای به شکل خرپا استفاده شده است. تاور کرین های متحرک شعاع عملیاتی وسیعی دارند و تا ارتفاع زیادی را تحت پوشش قرار می دهند .
 
تاور کرین بالارونده روی بناهای در حال ساخت قرار می گیرند و همراه آنها با افزایش ارتفاع ساختمان بالا می رود. از این نوع تاور کرین نیز در صنعت برج سازی و ساخت آسمان خراش ها و پل سازی استفاده می شود.
 
اجزای تشکیل دهنده تاور کرین
 
همه تاور کرین ها صرف نظر از نوع آنها اجزای ثابتی دارند :
 
 پایه جرثقیل

بازویاتیراصلی جرثقیل

برج یا دکل

تیرمشبک                            
پایه جرثقیل : تاور کرین یک بالشتک بتنی دارد که به عنوان تکیه گاه تاور کرین عمل می کند و این پایه از پایین به این بالشتک پیچ و از بالا به دکل ارتفاع دهنده تاور کرین متصل است
واحد چرخان که متشکل از یک چرخ دنده و یک موتور که وظیفه چرخاندن تاور کرین بر عهده این مجموعه است.
وظیفه حمل بار بر گردن بازوی افقی تاور کرین است که همراستا با واگن تاور کرین حرکت می کند و بار را در شعاع مورد نظر جا به جا می کند
هم راستا با بازوی افقی، بازوی کوتاه تر دیگری به نام بازوی مکانیکی قرار دارد که در برگیرنده موتور و سایر لوازم برقی جانبی تاور کرین است.
نیروی لازم برای حمل بار توسط موتور جای داده شده در اتاقک کابین تامین می شود. این کابین واحد الکترونیکی مجزایی جهت هدایت کابل  و واگن برقی تاور کرین دارد .
 
 
 ویژگی های یک تاور کرین معمولی :
 
- برای یک تاورکرین معمولی حداقل ارتفاع از ۱۸ متر شروع میگردد و تا ارتفاع بالاتری بنا به نیاز قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد.
 
- حداکثر  شعاع تحت پوشش ۷۰ متر است.
- حداکثر وزن قابل حمل ۱۸ تن است.
نکته : باید توجه داشت که این حداکثر وزن بار قابل حمل در صورتی است که واگن برقی در بالای دکل باشد نه در انتهای بازوی تاور کرین