موتور برق

 كيفيت برق توليدي موتوربرق به عوامل زير بستگي دارد:
     - دامنه تغييرات فركانس
     - دامنه تغييرات ولتاژ
     - تغييرات شكل موج سينوسي
 
  
موتوربرقهاي با تكنولوژي اينورتر (Inverter) :
در اين موتوربرقها آلترناتور با موتور يكپارچه شده‌ است كه اين امر باعث كاهش وزن و حجم موتوربرق گشته است. در اين موتوربرقها، آلترناتور برق سه فازAC  با فركانس بالا توليد مي‌كند كه اين برق در واحد اينورتر به برق DC تبديل شده و پس از آن به برق تك فاز AC با فركانس 50 هرتز تبديل مي‌گردد. از آنجايي كه در واحد اينورتر، برق از DC به AC تبديل شده است، فركانس برق خروجي به دور موتور وابسته نيست و در همه حال 50 هرتز ثابت مي‌ماند. از اين رو دور موتور در اين موتوربرقها بسته به ميزان بار موتور، بصورت اتومات تغيير مي‌كند، كه اين امر سبب كاهش قابل ملاحظه مصرف سوخت و افزايش طول عمر موتور مي‌شود.
از آنجايي كه فركانس اين موتوربرقها تغيير نمي‌كند و شكل موج، كاملا سينوسي بوده و كمترين اعوجاج را دارد،مناسبترين و قابل اعتمادترين منبع تامين برق براي لوازم آزمايشگاهي، كامپيوتر و ديگر لوازم الكترونيكي حساس مي‌باشد. اين موتوربرقها كم صداترين موتوربرقها در نوع خود مي‌باشند.

مزاياي موتوربرقهاي اينورتر:

     ·   توليد برق با بالاترين كيفيت از لحاظ شكل موج ، فركانس و ولتاژ.

     ·   سبك و كوچك.

     ·   صداي بسيار كم.

     ·   بازدهي بالاي سوخت (حداقل مصرف سوخت).

     ·   قابليت موازي شدن دو ژنراتور با همديگر براي تامين برق دوبرابر.

 

موتوربرقهاي با تكنولوژي سيكلو كانورتر ( Cycloconverter ) :
در اين موتوربرقها، آلترناتور برق سه فازAC  با فركانس بالا توليد مي‌كند كه اين برق در واحد سيكلوكانورتر به برق تك فاز AC با فركانس 50 هرتز تبديل مي‌گردد. تغييرات فركانس اين موتوربرقها نامحسوس است و حتي زماني كه موتوربرق با حداكثر بار خود كار مي‌كند فركانس آن 50 هرتز ثابت مي‌ماند. از آنجايي كه فركانس اين موتوربرقها تغيير نمي‌كند و شكل موج سينوسي آن اعوجاج كمي دارد، از مناسب‌ترين و قابل اعتمادترين منابع تامين برق براي لوازم آزمايشگاهي، كامپيوتر و ديگر لوازم الكترونيكي مي‌باشد. كيفيت برق اين موتوربرقها كمتر از نوع اينورتر است ولي در مقايسه با انواع ديگر بهترين انتخاب است.

مزاياي موتوربرق هاي سيكلوكانورتر:

     ·   توليد برق با بالاترين كيفيت از لحاظ شكل موج ، فركانس و ولتاژ.

     ·   سبكترين و كوچكترين موتوربرق در نوع خود.

     ·   صداي كم.

     ·   قيمت كمتر نسبت به نوع اينورتر.

  موتوربرقهاي نوع  AVR :

 ( Automatic Voltage Regulator ) 
در اين موتوربرقها ولتاژ خروجي توسط قطعه الكترونيكي به نام رگولاتور ولتاژ(AVR) كنترل و تثبيت ميگردد. اين موتوربرقها نسبت به اينورتر و سيكلوكانورتر بسيار ارزانتر هستند و براي تامين روشنايي و ديگر  لوازم برقي و الكترونيكي كه به تغييرات فركانس و شكل موج حساسيت زيادي ندارند مناسب هستند. توصيه ميگردد در استفاده از اين موتوربرق حتما از محافظ ولتاژ استفاده گردد. نوسانات فركانس در اين موتوربرقها 2.5± هرتز مي‌باشد.

موتوربرقهاي نوع  D-AVR :

 ( Digital Automatic Voltage Regulator ) 
موتوربرقهاي جديد با تكنولوژي D-AVR سري EG ، مدلهاي توسعه يافته موتوربرقهاي با تكنولوژي AVR مي‌باشند.
در اين موتوربرقها ، ولتاژ و كيفيت شكل موج با استفاده از سيستم ديجيتالي كنترل مي‌شود. كيفيت برق توليدي اين موتوربرقها از لحاظ شكل موج، بسيار نزديك به موتوربرقهاي نوع اينورتر مي‌باشد و از لحاظ قيمت بسيار ارزانتر از موتوربرقهاي اينورتر هستند.
يكي ديگر از مزايا و تفاوتهاي اساسي اين موتوربرقها نسبت به مدلهاي نوع AVR، خاموش شدن دستگاه در صورت افزايش يا كاهش بيش از حد مجاز فركانس و ولتاژ بمنظور جلوگيري از آسيب ديدن لوازم برقي مي‌باشد.
كاهش مصرف سوخت  و صدادهي كمتر از ديگر مزاياي موتوربرقهاي D-AVR سري EG نسبت به موتوربرقهاي AVR مي‌باشد.

موتوربرقهاي نوع استاندارد ( اقتصادي ) :
اين موتوربرقها ارزانترين نوع موتوربرقها مي‌باشند. چنانچه هدف فقط تامين روشنايي باشد اين موتوربرقها با صرفه ترين انتخاب است. در انواع خازني اين موتوربرقها ، از زغال و كالكتور استفاده نشده است، در نتيجه هزينه‌هاي سرويس و نگهداري كمتري نسبت به نوع AVR دارند. همچنين از اين موتوربرقها مي‌توان براي تامين برق لوازم برقي و الكترونيكي كه نسبت به فركانس و شكل موج حساسيتي ندارند استفاده كرد. نوسانات فركانس در اين موتوربرقها 2.5± هرتز مي‌باشد.

مزاياي موتوربرقهاي استاندارد:

          ·    ارزانترين و ساده‌ترين موتور برقها در نوع خود.

          ·    بيشترين طول عمر( نوع خازني ، موتوربرقهاي سري EL  ).

        ·    كمترين هزينه سرويس و نگهداري( نوع خازني ، موتوربرقهاي سري EL ).

فروش موتور برق‌ های متنوع با بهترین قیمت در سایت آبادیزل انجام می‌شود. جهت اطلاع از قیمت‌ها به سایت آبادیزل مراجعه فرمایید.